BŪKIME SVEIKA ŠEIMA

Šrifto dydis:

Šiandien labai svarbu kalbėti apie vaikų ir jaunimo sveikatą. Juk 2014-ieji metai yra vaikų metai. O kaip keičiasi sveikata, kokios dabartinės tendencijos, ir kas mūsų laukia ateityje?..

Sparčiai besivystančioje ir technologiškai progresuojančioje visuomenėje kiekvienas pastebime besikeičiantį tiek savo, tiek ir vaikų bei paauglių elgesį. Daugelį procesų perkėlus į IT technologijas, spartėjant mobiliųjų prietaisų naudojimui, keičiasi ne tik bendravimo, socialiniai ir kultūriniai elgesio ypatumai, bet ir fizinis aktyvumas, elgsena, o ypač – sveikata.

2014 m. lapkričio 13d., vykdant projektą “Sveikos šeimos ugdymas Naujosios Vilnios seniūnijoje – sveikas vaikas“, VšĮ Naujosios Vilnios poliklinika kartu su partneriais „Žaros“ vidurinėje mokykloje organizavo konferenciją „Sveikatos ugdymas: skiepyti teigiamą požiūrį į savo ir kitų sveikatą, fizinių ir psichinių galių stiprinimas. Homeopatijos reikšmė ir naudojimo galimybės“ (dalyvavo – 57 žmonės).

 

IMG 4728x-KONFERENCIJA PRADEJO ZAROS MOKYKLOS DIREKTORIUSKonferenciją pradėjo „Žaros“ vidurinės mokyklos direktorius Dmitrij Popov: „Vaikų ir jaunimo sveikata – viena esminių sąlygų darbiniam asmenybės ir visuomenės vystymuisi. Dabartinės vaikų sveikatos problemos reiškia visos visuomenės problemas ateityje – kuo daugiau sveikatos problemų turės darbingo amžiaus asmenys, tuo sudėtingiau bus išlaikyti tvarų ir sėkmingą ekonomikos augimą“. Pasak mokyklos Direktoriaus, „Sveika šeima – sveikas vaikas – sveika visuomenė“.

IMG 4793x-KONFERENCIJA PRADEJO PROJEKTO KOORDIANTOREProjekto koordinatorė, gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė pasidžiaugė, kad projektas vis labiau apjungia Naujosios Vilnios institucijas, kurios susiję su vaikų sveikatinimu. Juk kad vaikas augtų laimingas savo šeimoje, reikia tiek nedaug, o tėvai gali padaryti tiek daug, jeigu tik žinos penkias „stebuklingas“ taisykles:

 1. Leiskite vaikui pasirinkti.
 2. Puoselėkite šiltus santykius.
 3. Skatinkite domėtis daugybe dalykų.
 4. Mokykite atsparumo.
 5. Sukurkite šeimoje laimingą atmosferą.

Ypatingai svarbu, kad patys tėvai sugebėtų išsaugoti savo dvasinį stabilumą ir harmoningus santykius šeimoje. Dar gulėdamas vežimėlyje kūdikis, kuris nemoka kalbėti, tampa “savotišku šeimos santykių ekspertu”: jis savo mažoje galvelėje jau ima formuoti bendrą pasaulio vaizdą: ar tėvai pykstasi, ar jie gerai sutaria, ar…jie mane labia myli…

“RECEPTAS”: Laimingas vaikas – laiminga šeima. Arba: meilės niekada nebūna perdaug. Patarimas, kaip vartoti šiuos “vaistus”: auginti savo vaikus taip, kaip jums liepia širdis, yra bene geriausias. Jei ignoruosite įvairius “mokymus” ir nuolat remsitės savo sveika nuovoka, geriausiai išnaudosite savo galimybes išauginti laimingą ir sveiką vaiką.

IMG 4746x-PRANESEJA GYD. GEMA GALVYDYTE UAB MITELAHomeopatė, vaikų ligų gydytoja Gema Galvydytė (UAB MITELA) supažindino su homeopatijos naujienomis ir išsamiai išdėstė, kaip tėveliai turėtų elgtis, peršalus mažyliui. Pasak gydytojos homeopatės: “Medicina kasdien tobulėja, antibiotikų ir vakcinų daugėja, o ligų ... nemažėja, lėtinės ligos - jaunėja. Dažniausios problemos vaikų ligų gydytojų ir homeopatų praktikoje – dažnai sergantys ir alergiški vaikai“.

Dar Hipokratas sakė, kad turime išnaudoti visas gamtos galimybes, ir viena iš tų galimybių yra...

Pagrindinis homeopatijos privalumas – ji leidžia organizmui pačiam įveikti ligą.

Homeopatinis vaistas tik duoda impulsą, aktyvuoja organizmo galias sveikti.

Homeopatijoje pilnai realizuojamas pagrindinis medicinos principas – gydyti ne ligą, o žmogų.

Gydytojos Gemos Galvydytės teigimu: “Liga paprastai pažeidžia ne vieną organą ar sistemą, todėl į kompleksą sudedami preparatai, veikiantys įvairius organus ir galintys pašalinti iš organizmo tarpinius apykaitos produktus, taip sumažindami endogeninę intoksikaciją. Kompleksiniai preparatai stiprina imunitetą ir padeda organizmui pačiam įveikti ligą“.

Yra netgi homeopatinių preparatų serija naujagimiams, kūdikiams ir vaikams.

 • Vaikų linijos privalumai:
 • sukurti specialiai vaikams,
 • galima vartoti nuo pat gimimo,
 • saugūs, švelnūs, be šalutinio poveikio,
 • puikiai toleruojami,
 • efektyvūs (klinikiniai tyrimai),
 • paprasta vartoti.

IMG 4777x-PRANESEJA KINEZITREAPEUTE DAIVA PIEKAUTIENE“Kokie yra vaikų ir paauglių fizinės sveikatos ypatumai. Atramos – judėjimo aparato sutrikimai ir gydymas” supažindino VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos kineziterapeutė Daiva Piekautienė. PAGRINDINIAI VAIKŲ SVEIKATOS SUTRIKIMAI:

 • Netaisyklinga laikysena
 • Iškrypęs stuburas
 • Mažakraujystė
 • Ūmūs kvėpavimo takų susirgimai
 • Virškinimo trakto ligos
 • Alergijos
 • Regėjimo sutrikimai
 • Nutukimas

Šių dienų statistika yra baisi:

PROBLEMŲ DĖL STUBURO TURI:

 • 30% vaikų iki 6 metų
 • 80% vyresnių vaikų
 • Kas antram vaikui nustatoma netaisyklinga laikysena
 • Kas septintam vaikui-skoliozė

O tai nulemia: nejudrus gyvenimo būdas, nepritaikyti suolai mokymo įstaigose, nevisavertis maistas, paveldėjimas, vitaminų ir mineralų stoka, psichologiniai veiksniai.

Dažniausia šių dienų problema vaikų ir jaunuolių amžiuje – nekoreguota netaisyklinga laikysena – stuburo iškrypimas.

Kineziterapeutė Daiva Piekautienė susirinkusiems Naujosios Vilnios ugdymo įstaigų specialistams bei vaikų tėveliams papasakojo, jog netaisyklinga laikysena ir iškrypęs stuburas nustatomas vis dažniau ir vis jaunesniems vaikams. Pasak kineziterapeutės, tai paaiškinti paprasta: vaikai jau nuo 3 – 4 metų daug laiko praleidžia sėdėdami prie kompiuterių. O juk gamta taip sudėliojo, kad mažylis turi judėti. Deja, dabartiniai vaikai juda mažai. Silpni raumenukai neišlaiko stuburo taisyklingoje padėtyje, ir labai anksti atsiranda laikysenos problemų. Tėveliai atidžiai turėtų sekti vaiko laikyseną.

Kaip patikrinti laikyseną?

 1. Atsistoti prie sienos
 2. Liesti ją pakaušiu, mentėmis, sėdmenimis, blauzdomis ir kulnais
 3. Smakras lygiagretus grindims
 4. Žengus žingsnį pirmyn, laikysena išlieka ta pati.

IMG 4796x-DARZELIO COLIUKE DIREKTOREV/d „Coliukė“ direktorė Birutė Spruogienė ir jos pavaduotoja ugdymui Natalija Peganova supažindino, koks yra svarbus lauko teritorijos pritaikymas ir panaudojimas vaikų sveikatinimo procesams.

Nuo 2006 m. darželis ypatingą dėmesį skiria visų bendruomenės narių sveikatai. O 2012 m.balandžio 18 d. tapo sveikatą stiprinančia mokykla. Pasak direktorės Birutės Spruogienės: “Šiuolaikinis mokslas įrodo, kad ikimokyklinis amžius - tai laikotarpis, kai padedami fizinės ir psichinės sveikatos pamatai. Tai motorinio vystymosi laikotarpis, nuo kurio išsivystymo priklauso visų kitų organų ir sistemų raida. Dažnai matome, kad visuomenėje ieškoma brangių būdų, kuriais galima ugdyti vaikus, pamirštant laiko patikrintą ir visiems mums dovanotą turtą-gamtą. Tikslingai paruošta ugdymo aplinka padeda siekti įvairiapusių ikimokyklinio ugdymo tikslų. Kasdien lauke vaiko pralestas laikas yra toks pat svarbus kaip ugdymas(is) grupėje. Apie buvimo lauke naudą žino visi, tačiau būnant lauke puoselėjama ne tik žmogaus fizinė sveikata, bet ir pagarba sau, vaizduotė, lyderio savybės. Gamtoje ne tik matome, bet galime ir paliesti, užuosti, ragauti. Tai visapusiškas pažinimas, kuris kinta priklausomai nuo metų laikų, vietovės bei apima visas mokslo ir meno sritis”.

V/d “Coliukė” daug laiko skiriama fizinei veiklai lauke, žaidžiami įvairūs žaidimai, rengiamos estafetės, atrakcionai, pramogos, parodos, įveikiamos įvairios gamtinės kliūtys ir pan.Žaidimų sėkmę lemia auklėtoja, kuri parinkdama žaidimus, atsižvelgia į vaikų amžių, fizinį pajėgumą, laiką. Auklėtoja gerai žino žaidimų turinį, vedimo metodiką, reikiamai yra pasiruošusi.

O veiklos varomoji jėga-naujų įspūdžių, linksmų emocijų, džiaugsmo poreikis.

Juk visi gerai žinome, koks yra svarbus fizinio aktyvumo poveikis vaikams:

 • stimuliuoja vaikų augimo procesus; gerina organizmo prisitaikymą prie kintančių aplinkos sąlygų;
 • teigiamai veikia visas raumenų grupes;
 • formuojami nauji motoriniai įgūdžiai, lavinama jėga, greitumas, vikrumas, ištvermė, koordinacija ir pusiausvyra;
 • daugiau sunaudojama energijos, sumažėja vaikų nutukimo pavojus;
 • gerėja nuotaika, mažėja nerimas, per didelis jautrumas; didėja pasitikėjimas savimi, daugėja galimybių savirealizacijai;
 • gerėja gebėjimas bendrauti ir socialinė vaikų adaptacija.

Be to, pasak v/d “Coliukė” Direktorės Birutės Spruogienės, ankstyvojo amžiaus vaikai labai smalsūs, žingeidūs. Žaisdami lauke jie tyrinėja gamtos pasaulį, pradeda suvokti priežasties ir pasekmės santykį bei ryšius. Stebi kaip veikia įvairūs gamtos reiškiniai. Jie tyrinėja rastus daiktus, išmoksta naudotis įvairiais įrankiais. Pastebi daugybę skirtumų tarp skirtingas savybes turinčių objektų bei pradeda spręsti iškilusias problemas.

Veikla natūralioje aplinkoje gerina vaikų emocinę būklę, suteikia džiaugsmo, atsipalaidavimo, pratina draugiškai bendrauti su gamta ir geriau ją pažinti. Tai galimybė vaikams augti laisvai judant ir mokantis, tų pačių svarbių dalykų kaip ir kitose ugdymo įstaigose, tik gamtos apsuptyje.

Žmogus-ištikimiausias žemiškos gamtos kūrinys. Bet kad galėtų džiaugtis gamtos gėrybėmis, žmogus turi būti sveikas, stiprus ir protingas. (J.Pavlovas)

IMG 4814x-GYDYTOJA ODONTOLOGE JUSTE VALENTELYTEBurnos sveikatos svarbą skirtingais gyvenimo laikotarpiais. Ar tikrai galima paveldėti greitai gendančius dantis?,- nagrinėjo VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos gydytoja odontologė Justė Valentėlytė. Pasak gydytojos, iki XIX a vidurio ėduonies etiologijos aiškinime vyravo kirminų teorija. Vėliau buvo nustatyta, kad ėduonį sukelia mikroorganizmai (MO), veikiant kitiems faktoriams. Remiantis tyrimais nustatyta, kad dantų ėduonis yra daugiafaktorinė liga, kurią lemia trijų veiksnių sąveika. Tam, kad atsirastų ėduonis, reikia danties, mikroorganizmų ir tam tikros dietos. Dantų ėduonis – tai infekcinė liga. Vaikas gimsta su sterilia burna. Suaugęs žmogus turi apie 700 MO rūšių savo burnoje, taigi, tiek jų per gyvenimą apgyvendinam savo burnoje. Kūdikis ėduonies sukėlėjų ir kitų bakterijų gauna su tėvelių seilėmis vaiką bučiuojant, valgant tais pačiais instrumentais (vienas šauktukas man, kitas tau) ir panašiai. Taigi, laikui bėgant, jį savo burnoje turime visi. Neskaitant to, kariozinių ertmių (skylučių) turėsime ne visi. Ir čia veikia angliavandenių faktorius. Sveikatos specialistai rekomenduoja, kad maisto racione turi būti 55-60% angliavandenių. Daugiausia tai turėtų būti polisacharidų. Ėduonį sukelia daugiausia lengvai skaidomi angliavandeniai – gliukozė, sacharozė, kurių yra ne tik saldžiuose produktuose. Egzistuoja toks terminas paslėptas cukrus – jo daug marinatuose, pomidorų ir kituose padažuose. Taigi, jei turėsime dantų, ant jų gyvenančių bakterijų, bet nevalgysime angliavandenių – ėduonies nebus. Jei valgysime angliavandenių, turėsime bakterijų, bet neturėsi dantų – nebus ir ėduonies.

Maistas kaupiasi ant dantų paviršiaus. Mikroorganizmai angliavandenius, esančius apnašose, suskaido iki rūgščių, kurios pradeda ardyti emalį. Kitaip tariant, krenta pH burnoje, emalis dėl rūgščių poveikio pradeda tirpti, iš jo išeina mineralai. Tai nėra negrįžtamas procesas – mikroelementai, esantys seilėse gali grįžti į dantį ir paviršiniai pažeidimai gali atsistatyti.

Be to, gydytoja odontologė Justė Valentėlytė išsamiai paaiškino, kaip vaiką reikėtų paruošti dantukų gydymui: „Galima vaikams pasakoti apie tai, ką ras kabinete, galima kartu namie pažiūrėti filmukus, žaisti imituojant dantų gydymą ar bent jau apžiūrą. Tuomet vaikui mūsų aplinka bus labiau pažįstama ir ne tokia nesaugi.Kitas patarimas – atveskite vaikus pas gyd. odontologą prieš dantims pradedant skaudėti. Atsiveskite kartu su vyresniu broliu ar sese, kuris nebijo, kad pamatytų, jog nieko baisaus nevyksta. NIEKADA NEŽADĖKITE, KAD GYDYTOJAS JAM NIEKO NEDARYS, NES MES DARYSIME DAUG. Jis mumis nepasitikės, o pasitikėjimas tarp paciento ir gydytojo yra kertinis akmuo gydyme“.  

Pigiausias dantų gydytojas – dantų šepetėlis! Todėl ypatingai svarbu, kad tėveliai savo mažylius išmokintų taisyklingai valytis dantukus. Gal todėl gydytoja ir susilaukė tiek daug mamyčių (iš salės) klausimų.

IMG 4883x-LEKTORIUS IDOMIAI DISKUTAVOUAB “TORPOL BALTIJA” lektorius Karolis Kleinauskas supažindino, kas turi įtakos fizinių ir psichinių galių stiprinimui.

Lietuvoje įmonė UAB "TORPOL Baltija" pradėjo savo veiklą 2010 metais. Įmonė Torpol@ - tai, pirmiausia, grupė profesionalių, kompetetingų ir nuostabių žmonių. Diskusijos metu Karolis daugiau dėmesio skyrė, kalbėdamas apie magnetinę terapiją. Pasak lektoriaus, “Messpecializuojamės magnetinėje terapijoje. Nuolat tobuliname mūsų prekių asortimentą ir papildome jį naujais produktais”. 

“Magnetinė energija yra pagrindinė energija, nuo kurios priklauso organizmo gyvybė” (prof. Werner Heisenberg).

Pastovi magnetinio lauko terapija kinų medicinoje naudojama šimtmečius, o tradicinėje medicinoje ir reabilitacijoje daugiau nei 100 metų.

Lektorius Karolis Kleinauskas supažindino, koks yra magnetinio lauko poveikis:

 • mažina reumatinio pobūdžio skausmus
 • pagreitina žaizdų, kaulų lūžių ir kaulų ir sąnarių traumų gijimą, taip pat padeda gydant uždegimus
 • gerina kraujotaką
 • detoksikuoja organizmą per medžiagų apykaitos produktų šalinimą
 • stiprina natūralų gyvūno organizmo biolauką, o kartų ir jo atsparumą ligoms (ypač reumatinėms) bei neigiamus išorinius veiksnius
 • užtikrina greitesnį biologinį atsinaujinimą po fizinio ar psichinio krūvio (streso)

IMG 4905x-PSICHOTERAPEUTAS KAZIMIERAS DAUGELAKonferencijos kulminacija – tai lektorius, psichoterapeutas Kazimieras Daugėla (VšĮ Sisteminių sprendimų institutas). Jo pranešimo tema: “Kas dedasi šeimos sieloje? Kaip vaiko meilė ir nesąmoninga ištikimybė šeimai gali kurti konfliktus ir žaloti sveikatą, arba stiprinti ir auginti. Šeimos konsteliacija”.

Daugeliui susirinkusių tai buvo ir nauja, ir įdomu, ir patys galėjo sudalyvauti praktiniame užsiėmime.

Šeimos konsteliacija (išdėstymas) - tai profesionalus psichologinis metodas, kuris lyg rentgenas leidžia pažvelgti į žmogaus vidinį pasaulį, padedasuprasti, atstatyti ir išspręsti tai, kas atrodė nesuprantama ir neišsprendžiama. Tai - unikali galimybė, per savo dabartinės ar kilmės šeimos gyvą paveikslą (sustatomą iš grupės dalyvių), pažinti šeimos ir mūsų pačių viduje esančius jausmus, santykius, sutrikimus, jų priežastis bei juos harmonizuoti. Čia niekas nieko nevaidina, bet per dalyvių pojūčius, išdėstytą paveikslą bei pasakytas frazes atsiskleidžia naujas supratimas apie tai,  kaip jaučiasi šeimos nariai irk as vyksta jų gyvenime.
Psichoterapeuto K. Daugėlos teigimu: “Beveik visuomet pats klientas pastebi, kad tai išties jo gyvenimo, šeimos paveikslas, kuris iš tiesų parodo, kas yra reikšminga ir kas yra ar buvo paslėpta, pamiršta”.

Tuo galėjome įsitikinti patys, konferencijos dalyviai.

IMG 4901x-PRAKTINIS UZSIEMIMAS SU PSICHOTERAPEUTU KAZIMIERU DAUGELAŠeimos konsteliacijos metodo unikalumas tas, kad įmanoma padėti visiems šeimos nariams, net jei konsteliacijoje dalyvauja tik vienas. Pirminis paprastumas slepia profesionalumą, netikėtus svarbius atradimus ir galimybes.

Taigi, taip ir norisi prisiminti posakį: “Sveikata, jaunumas, grožė yra mūsų valdžioje” ( VYDŪNAS)., todėl verta ja rūpintis…

Sveikata - tai menas, grožis.

Sveikata – tai subalansuota mityba.

Sveikata – tai fizinis aktyvumas.

Sveikata – tai kokybiškas laisvalaikis, pomėgiai.

Tėveliai apie visa tai ir turėtų kalbėtis su vaiku, o dar geriau – rodyti teigiamą pavyzdį.

Iš tiesų, mūsų savijauta, emocinė būsena tiesiogiai susijusi su kūnu. Įtampa ir stresas nesuderinami su sveika gyvensena. Todėl labai svarbu, kad vaikas augtų sveikas, kad būtų mylimas, besąlygiškai priimtas. Vaikai, kurie gimsta mylimi, kurie yra tėvelių laukiami, auga apsupti jų dėmesio, yra daug laimingesni. Labai svarbu kalbėtis su vaiku apie viską – ką vaikas daro, kuo jis gyvena“,-projekto koordinatorė, gydytoja – vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.

Taigi, gyvenkime sveikai ir dar labiau mylėkime save ir savo vaikus.

IMG 4739x-KONFERENCIJOS DALYVIAI IMG 4743x-TARP DALYVIU IR MUSU POLIKLINIKOS GYDYTOJA IRINA ROZDESTVENSKAJA
IMG 4760x-STUDIJUOJA PROJEKTO LANKSTINUKA IMG 4779x-buvo idomu klausytis
IMG 4816xx-KINEZITERAPEUTE DAIVA PIEKAUTIENE IMG 4918x-VAIKU LIGU GYDYTOJA RITA KUNDROTIENE IRGI DALYVAVO PRAKTINIAM UZSIEMIME