Ina Sadovskaja, Pirminio lygio paslaugų skyriaus vyresnioji slaugytoja

Kas tai yra pneumokokinė infekcija? Tai ūmi bakterinė infekcija, galinti sukelti ypač nemalonias ligas tokias, kaip plaučių uždegimas, meningitas, angina, endokarditas bei kitas. Pneumokokine infekcija dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus bei vyresni nei 65 metų asmenys. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, patenka į kvėpavimo takus ir sukelia jų uždegimą. Pagrindiniai pneumokokinės infekcijos požymiai yra šie - kosulys, dusulys, karščiavimas. Gali pasireikšti skausmas krūtinės srityje. Pneumokokinės infekcijos požymius galima lengvai supainioti su kitomis bakterijų sukeltomis ligomis, nes klinikinė eiga labai panaši. Ligos eiga itin sunki, todėl pavojinga žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis.

Ar įmanoma išvengti pneumokokinės infekcijos? Viena iš efektyviausių priemonių yra skiepai. Paskiepijus 13-valente vakcina, pvz. Prevenar 13, susidaro ilgalaikis imunitetas ir išlieka net 5 metus. Taip pat rekomenduojamos ir nespecifinės apsaugos priemonės, tokios kaip higienos įgūdžių taikymas, imuniteto stiprinimas. Kita vertus, skiepai šiuo atveju yra efektyvesnė priemonė. Pabrėžiama tai, kad vakcina Prevenar 13 ypač rekomenduojama vaikams, sergantiems astma (žinia, kad šia liga sergančių vaikų skaičius nuolat auga). Ši vakcina gali apsaugoti nuo itin nemalonių komplikacijų.

Kaip gydoma pneumokokinė infekcija? Šiai infekcijai taikomas gydymas antibiotikais. Rekomenduojama vos pajutus aukščiau išvardintus simptomus nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikoje karščiuojantys ir ūmiai susirgę asmenys konsultuojami tą pačią dieną, jiems atliekami visi būtini tyrimai bei paskiriamas optimaliausias gydymas.

Ar VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikoje prisirašiusieji skiepijasi nuo pneumokokinės infekcijos? Prisirašiusieji mūsų poliklinikoje skiepijasi pakankamai noriai. Per 2 savaites neliko nė 1 nemokamos vakcinos (asmenys, kuriems ši vakcina priklauso nemokamai, jau spėjo pasiskiepyti).

Kuo vakcina Prevenar 13 ypatinga? Ar galima skiepytis nemokamai?

Patenkantys į rizikos grupes vaikai nuo 2 iki 8 metų amžiaus skiepijami nemokamai. Rizikos grupės yra šios:

• Sergantys bronchine astma, cistine fibroze, bronchektazine liga
  • Sergantys cerebriniu paralyžiumi, mioneuralinių jungčių ir raumenų ligomis
  • Turintys įgimtas širdies ydas
  • Sergantys cukriniu diabetu
  • Sergantys navikais
  • Sergantys lėtinėmis inkstų ligomis
  • Vaikai, kuriems atliekama hemodializė ir peritoninė dializė
  • Sergantys lėtinėmis kepenų ligomis
  • Esant imunosupresinėms būklėms
  • Vaikai su kochleariniais implantais
  • Sergantys ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti.

Reikia pažymėti, kad vyresni asmenys, patenkantys į žemiau nurodytas rizikos grupes taip pat nemokamai skiepijami pneumokokine vakcina. Suaugusiųjų asmenų rizikos grupės:

• Sergantys lėtine inkstų liga
  • Sergantys nefroziniu sindromu
  • Asmenys, kuriems atliekama dializė ir peritoninė dializė
  • Sergantys navikais
  • Asmenys po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos
  • Asmenys po parenchiminių organų transplantacijos
  • Sergantys reumatinėmis ligomis
  • Sergantys kepenų fibroze ir ciroze
  • Asmenys, kuriems nustatytas hiposplenizmas ir įgimta asplenija
  • Asmenys, kuriems nustatytas cerebrospinalinio skysčio nutekėjimas
  • Asmenys su kochleariniais implantais
  • Sergantys ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti
  • Asmenys, kuriems nustatyta jatrogeninė imunosupresija.

Dar kartą akcentuojame, kad prieš bet kokį skiepą yra būtina šeimos gydytojo konsultacija. Kuomet asmuo yra visiškai sveikas, tuomet jį galima skiepyti.

Kaip poliklinikoje skiepijami vaikai? Prieš vakcinaciją vaikutį būtinai apžiūri vaikų ligų gydytojas ar šeimos gydytojas. Skiepijame tik visiškai sveikus vaikus. Mūsų poliklinikos Skiepų kabinete dirba ypač savo darbą mylinčios bendrosios praktikos slaugytojos, kurios moka ne tik nukreipti vaikučio dėmesį žaisliukais bei įdomiomis istorijomis, bet ir profesionaliai atlikti vakcinacijos procedūrą. Mažųjų pacientų mamytės ir tėveliai gali pasitikėti mūsų bendrosios praktikos slaugytojų teikiamų paslaugų kokybe.

Konsultavo Ina Sadovskaja, Pirminio lygio paslaugų skyriaus vyresnioji slaugytoja.