Kundrotiene

 

Gerbiama gydytoja, kiek metų Jūs dirbate vaikų ligų gydytoja? 

Vaikų ligų gydytoja dirbu 32 metus. Ir visus šioje poliklinikoje.

Mes labai vertiname Jūsų indėlį daugelį metų gydant Naujosios Vilnios jaunuosius gyventojus! Kokia, Jūsų nuomone, yra lietuvių vaikų sveikata? Yra manančių, kad šiuolaikiniai vaikai ne tokie atsparūs ligoms. Ar tai tiesa?

Atsakyti į šį klausimą nėra paprasta. Šiuolaikiniai vaikai yra fiziškai silpnesni, nei anksčiau, turi daug laikysenos ir regėjimo sutrikimų. Kita vertus, dėl profilaktinių skiepų kai kuriomis ligomis išvis neserga arba serga rečiau.

Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduriate savo praktikoje?

Labai didelių iššūkių mūsų darbe nebūna. Mes profesionalai. Susitvarkome su visais iššūkiais. Bene didžiausia iššūkis epidemijų metu padidėjęs mažųjų pacientų srautas ir susidarančios eilės prie kabinetų durų. Vaikai nekantrūs, ilgai laukti negali. Stengiamės priimti kuo greičiau, bet apžiūrėti vaikutį, paaiškinti gydymą tėvams, o dažnai ir nedarbingumo lapelį išrašyti, užtrunka.

 

Kokias prevencines priemones siūlytumėte darželinukams ir mokyklinio amžiaus vaikams tam, kad jie mažiau sirgtų ir nepraleistų užsiėmimų?

Yra tik dvi paprastos priemonės, kad vaikai sirgtų rečiau: ilgas buvimas gryname ore ir geriamas vitaminas D (arba žuvų taukai). Dar yra ir medicininė priemonė – skiepai, dėl kurių reikia pasitarti su vaikų ligų gydytoju.

Kokias esmines klaidas daro tėveliai, savarankiškai užsiimdami vaikučių gydymu?

Turiu pagirti šiuolaikinius tėvelius. Dažniausiai jie klaidų nedaro. Mokome tėvelius nuo pat vaikučio gimimo. Dėl šios priežasties tėveliai dažniausiai žino, kada ir kaip reikia pasielgti. Gal tik kai kurie tėvai pernelyg bijo temperatūros ir net mažai pakilusią stengiasi “numušti“ iki normalios. Pakilusi vaiko temperatūra yra organizmo gynybinė reakcija. Ji parodo, kad vaiko organizmas kovoja su ligos sukėlėju. Svarbiausiu kriterijumi temperatūros mažinimui yra bendra vaiko būklė: sumažėjęs aktyvumas, elgesys, apetito stoka, nenoras gerti skysčių, tačiau tokiais atvejais geriau nedelsiant kreiptis į savo vaikų ligų gydytoją.

Kokia Jūsų nuomonė apie šiuolaikinę vaikų mitybą? Ar ji pakankamai įvairiapusiška? Į ką labiausiai tėveliai turėtų atkreipti dėmesį?

Šiuolaikinė vaikų mityba nėra įvairiapusiška. Reikėtų, kad vaikai gautų daugiau daržovių ir vaisių. Ypač daržovių. Kitas dalykas, - kaip vaikutį pripratinti valgyti daržoves? Geriau sekasi tiems tėvams, kurie patys maitinasi sveikai. Saldumynų visiškai atsisakyti taip pat nevertėtų, tik nereikia padauginti. Vietoj jų geriau pasiūlyti saldžių vaisių.

Gydytoja, kodėl, Jūsų nuomone, taip stipriai išaugo alergiškų vaikų skaičius?

Alergija mus puola dėl gero gyvenimo. Gyvenam per švariai (vartojame daug sintetinės buitinės chemijos), valgome per skaniai (konservantai, sintetiniai priedai, antibiotikai, augimo stimuliatoriai), kvėpuojame užterštu oru (automobilių išmetamos dujos, gamyklų atliekos). Deja, kai ko pakeisti negalime. O, štai maistą galime rinktis.

Kokia Jūsų nuomonė apie skiepus? Žiniasklaidoje vyrauja kontraversiškos nuomonės: vieni pasisako kategoriškai prieš vaikų skiepijimą, o kiti be jokių baimių skiepija savo vaikus. Ar reiktų skiepyti gripo vakcina vaikus?

Nuomonė apie skiepus vienareikšmiška: skiepyti. Dažnai žmonės klausia, o ką daro gydytojai? Visi vaikų ligų gydytojai skiepija savo vaikus ir anūkus, žinodami ir prisimindami rimtų infekcinių ligų simptomus ir komplikacijas. Be abejo, ir patys skiepijasi. Kitų specialybių gydytojai dažniausiai elgiasi taip pat. Tačiau gyvename laisvoje visuomenėje, žmonės gali rinktis ir jų niekas negali priversti. Man būna labai gaila, kai žmonės atsisako skiepų. Stengiamės argumentuotai išaiškinti, įkalbėti. Kas nesutika, jų valia. Pasirašo dokumentą ir daugiau jų netrukdom. Jei persigalvoja, mielai priimam, tik kai kuriuos skiepus svarbu atlikti laiku. Pvz. Skiepus nuo rotaviruso reikia atlikti iki penkių mėn. amžiaus. Vėliau šie skiepai neatliekami. Dabartiniais laikais daug žmonių skepijasi nuo erkinio encefalito (mokama vakcina), vis didėja norinčiųjų skiepytis nuo žaibinės meningokokinės infekcijos (mokama vakcina). Šiuo metu yra tinkamas laikas skiepytis nuo gripo (mokama ar valstybės lėšomis finansuojama vakcina). Yra galimybė skiepytis ir kitomis mokamomis vakcinomis: nuo vėjaraupių, pneumokoko, žmogaus papilomos viruso. Išsamiau apie rūpimas vakcinas ir jų naudą kiekvienam papasakos apylinkės gydytojas.

Kokie yra, Jūsų nuomone, didžiausi privalumai, savo vaikučių gydymą patikėti būtent Naujosios Vilnios poliklinikos vaikų ligų gydytojams?

Visiems pacientams, turintiems vaikučių, siūlau gydytis mūsų poliklinikoje. Mes turime puikią vaikų ligų gydytojų komandą, kuri labai myli vaikus ir ilgametę patirtį. Vaikas nėra maža suaugusio žmogaus kopija. Jam gydyti reikia daug žinių, specialaus pasiruošimo, ilgų studijų metų. Medicina vis tobulėja. Susekti visų naujovių neįmanoma. Vaikų ligų gydytojai buvo ruošiami nuo medicinos studijų pradžios ir pastoviai gilina savo profesines žinias, domisi visomis naujovėmis bei puikiai jas pritaiko darbe. Su vaikais kalbame dviem - trimis kalbomis. Turime gerus specialistus, konsultuojančius vaikus mūsų poliklinikoje, o esant reikalui, siunčiame ir į kitas gydymo istaigas. Mūsų poliklinikos darbo grafikas labai patogus: dirbame nuo 07:00 iki 20:00 val. Jei pacientas nespėja pas savo gydytoją, o vaiko būklė rimta, priima kitas tuo metu poliklinikoje dirbantis gydytojas. Pas apylinkės gydytoją galima patekti tą pačią dieną, nors dirbame pagal išankstinį užrašymą. Kitus sergančius priimame papildomai, tik reikia kiek palaukti.

Taip pat budime šeštadieniais iki 12:00 val.

Noriu pabrėžti, kad iki Naujosios Vilnios poliklinikos yra patogus privažiavimas visuomeniniu ir nuosavu transportu. Dėl to yra patogu ne tik miesto, bet ir aplinkiniams Vilniaus rajono gyventojams.

Gerbiama gydytoja, nuoširdžiai Jums dėkojame už išsamų ir įdomų pokalbį. Sveikatos Jums kasdieniame darbe!

Aukštyn