Su pacientu5

Mūsų poliklinikoje veikia Diabetinės pėdos kabinetas, kuriame paslaugas teikia slaugytoja diabetologė Irina Dobilienė. 

Jei pageidaujate pasinaudoti nemokamomis Teritorinių ligonių kasų paslaugomis Diabetinės pėdos kabinete, pasirūpinkite gydytojo endokrinologo siuntimu. Kabinetas skirtas pacientams, sergantiems cukriniu diabetu. Jei vis tik pageidaujate patekti į procedūrą greičiau, kiekvieną dieną yra skiriamos kelios vietos, kuomet asmuo, sumokėjęs tik 10.74 Eur, turi galimybę tai įgyvendinti. Kaip teigia I. Dobilienė, kabinete naudojama moderni aparatūra, turinti tiek oro, tiek vandens tiekimo funkcijas bei pažangią frezą. Specialistė didžiuojasi turėdama nepriekaištingas sąlygas užtikrinti pacientams geriausius gydymo rezultatus. 

Kokie diabetinės pėdos kabineto privalumai? - teiraujamės p. Dobilienės. Jame atliekamos šios pagrindinės procedūros: diabetinės pėdos priežiūra bei gydomasis pedikiūras žmonėms, sergantiems diabetu. Pacientams ant pėdų atsiranda opos, kurios didėja ir sukelia pacientui nemalonius pojūčius, - paaiškina slaugytoja diabetologė, sukaupusi vertingos darbo patirties. Kabinete sergantieji diabetu vidutiniškai lankosi 4 kartus per metus. Būtina sekti paciento pėdų būklę, nes negydomos opos gali pagreitinti gangrenos atsiradimą. 

I. Dobilienė akcentuoja, kad gydomasis pedikiūras labai skiriasi nuo kosmetinio pedikiūro. Atliekant gydomąjį pedikiūrą būtinos specialios medicinos srities žinios. Slaugytoja diabetologė džiaugiasi, jog didžiajai daliai savo pacientų ji gali sėkmingai pagelbėti, jei tik pastarieji laiku kreipiasi. 

Irina Dobilienė pasakoja apie diabetinės pėdos rizikos veiksnius. Tai yra: 

  • Ilga ligos trukmė ir blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas.
  • Cukrinis diabetas (diabetinė pėda) šeimoje.
  • Sausa, pleiskanota, sutrūkinėjusi oda; gilūs odos įtrūkimai, padų pakenkimas (dažniausiai pažeidžiamos vietos, kurioms tenka didžiausias spaudimas vaikštant).
  • Kraujotakos kojose sutrikimas. 
  • Ortopedinė patologija: plokščiapėdystė, aukšta keltis, sustorėję pėdos pirštų galai, pėdos didžiojo piršto deformacija, kaulinės išaugos, potrauminiai ar poamputaciniai pokyčiai.
  • Eisenos ir stovėsenos pakitimai (šlubčiojimas, pacientai neprimina kurios nors vienos kojos. Vietinis pėdos pakenkimas, mechaninis spaudimas (netinkama avalynė ir pan.)

Į Diabetinės pėdos kabinetą dažnai kreipiasi pacientai dėl diabetinės polineuropatijos. Diabetinė polineuropatija – tai nervų pažeidimas ir jų funkcijų sutrikimas, kuomet asmuo serga cukriniu diabetu. Tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių diabeto komplikacijų.

Diabetinės polineuropatijos požymiai:

  • Hiperkaretozė, nuospaudos, sausa oda, sutrūkinėjusi oda, nagų distrofija, paburkę pėdos audiniai.
  • Sumažėję arba išnykę prisilietimo, skausmo, šilumos ir šalčio jutimai pėdoje. 
  • Sutrikęs vibracijos jutimas pėdoje.
  • Raumenų hipotrofija ir sumažėjusi raumenų jėga. 

Auščiau paminėtus simptomus galima sušvelninti Diabetinės pėdos kabinete, todėl pacientai, kuriems pagelbėjo I. Dobilienė, periodiškai sugrįžta profilaktiniam patikrinimui. 

Konsultacijų apie gyvenimą po cukrinio diabeto diagnozės svarba.

Slaugytoja diabetologė konsultuoja pacientus, kuriems neseniai buvo diagnozuotas cukrinis diabetas. Šiems pacientams per metus priklauso 5 nemokamos konsultacijos, tik reikia pasirūpinti gydytojo endokrinologo siuntimu. Jei tai yra tęstinės konsultacijos, kai pacientas serga ilgiau nei 5 metus, reikia pasirūpinti šeimos gydytojo siuntimu. Tokiu atveju konsultacijos bus nemokamos ir suteiktos 2 kartus per metus. Žmonės konsultuojami mitybos klausimais - akcentuojama, kokius produktus valgyti ir, ko vengti esant aukštam ar žemam glikeminiam indeksui (GI). I. Dobilienė pacientams papasakoja, kaip išsirinkti teisingą avalynę tiems, kas kenčia nuo diabetinės polineuropatijos (pėdų nejautrumo). Konsultacijose kalbama apie fizinio krūvio svarbą bei gyvenimo būdo keitimą sergant šia liga.

Slaugytoja diabetologė taip pat atlieka procedūras pacientams, kenčiantiems nuo grybėlinių kojų nagų susirgimų. Tam reikalingas specialių procedūrų ciklas, po kurio pacientai vėl gali džiaugtis sveikais nagais. 

Specialistės praktikoje - daugybė sėkmės istorijų. Slaugytoja pamena vieną diabetu sergančią moterį, kuri visą dieną vaikščiojo su naujais, tačiau pernelyg mažais batais. Primename, jog žmonės, sergantys cukriniu diabetu, neretai kenčia dėl pėdos polineuropatijos (nejautrumo). Moteris tiesiog nejautė, kad pėdoms naujuose batuose nepatogu, todėl atsirado opos. Laimė, kad moteris laiku kreipėsi pagalbos. I. Dobilienė pasakoja, jog jai ilgainiui pavyko suvaldyti situaciją, o pacientė džiūgavo, galėdama be skausmo nueiti į parduotuvę. Vyresnio amžiaus žmonės, sergantys diabetu mano, kad jei jau serga šia liga, tai jausti įvairius nemalonius pojūčius pėdose kęsti yra normalu. “Tačiau taip nėra! Mes galime padėti atsikratyti nemalonių pojūčių pėdose!" - tikina slaugytoja diabetologė I. Dobilienė ir kviečia užsiregistruoti į procedūras.

 

 

Aukštyn