Maleckas foto

Konsultuoja dermatovenerologas Edmundas Maleckas.

Gydytojau, papasakokite kokių ligų gydyme specializuojatės? 

Į mano konsultaciją atvyksta žmonės, sergantys įvairiausiomis odos ligomis. Pacientai taip pat kreipiasi dėl pakitimų odoje ir jos prieduose, kuriuos sukelia virusai, bakterijos ar grybeliai. Konsultuojame ir dėl odos darinių, – apgamų, kurie gali būti normalūs bei atipiški (nevienodos spalvos ir formos). Pacientai atvyksta dėl ilgai negyjančių opelių ar kraujingų šašiukų, kurie atsiranda ant veido, plaštakų, žasto, dilbio ar po krūtimis.

Vienos odos ligos gali būti įgimtos, kitos - įgytos. Konsultacijos metu pirmiausia nustatau, ar tai yra vien odos problema. Pakankamai dažnai tai būna gilesnės problemos, kuomet pacientus reikia siųsti pas onkologus, hematologus, onkohematologus ar kraujagyslių chirurgus. Pavyzdžiui, žmogus kreipiasi dėl bėrimo. Atlikus tyrimus paaiškėja, jog būtina reumatologo konsultacija. Kitas pacientas atvyksta dėl neaiškių atsiradusių dėmių jo odoje. Atlikus išsamius tyrimus nustatome, kad tai jau yra kompleksinis organizmo sutrikimas. Pagal indikacijas galime siųsti pas hematologus ar onkohematologus. 

Kokio amžiaus pacientus konsultuojate? 

Konsultuoju tiek vaikus, tiek suaugusius. 

Kaip Naujosios Vilnios poliklinikoje prisirašęs asmuo gali atvykti į Jūsų konsultaciją? 

Noriu pabrėžti, kad dermatovenerologo konsultacijai siuntimas nereikalingas. Kiekvienam pacientui tai pagreitina patekimo pas gydytoją laiką. Užsiregistravęs pacientas per pakankamai trumpą laiko tarpą (per maždaug savaitę) gali patekti pas dermatologą. Mūsų poliklinikoje konsultuojami ne tik Naujosios Vilnios poliklinikoje prisirašę pacientai. Į konsultaciją gali atvykti žmonės iš kitų poliklinikų ir klinikų. Pacientai konsultuojami nemokamai. Ekstriniams atvejams yra numatytos 2–3 mokamos konsultacijos. 

Ką reikėtų žinoti pacientui atvykstant į Jūsų konsultaciją?

Jei žmogus kreipiasi dėl dariniu odoje, mes jį konsultuojame nemokamai. Jei pacientas nori pašalinti šiuos darinius (pvz. karpas ar papilomas), tai atliekame už nedidelį mokestį. 

Ar Jūsų nuomone, odos ligų skaičius per darbo praktikos metus išaugo, ar lieka stabilus? 

Mano nuomone, odos ligos “jaunėja”. Jei anksčiau tam tikromis ligomis sirgdavo trisdešimtmečiai ar keturiasdešimtmečiai, tai šiuo metu jomis serga jaunuoliai arba net 5–6 metų vaikai. Galiu pasakyti, kad ypač padaugėjo maisto netoleravimo atvejų. Tai pastaruoju metu didelė problema, atsiradusi dėl netinkamos mitybos ar neteisingai pasirinktų produktų. Kita vertus, mūsų maiste apstu įvairių priedų, saldiklių, stipriklių, kurie daro įtaką odos ligų atsiradimui. 

Norėčiau paminėti, jog pastaruoju metu žmonės daug keliauja, išbando vis naujas pramogas, todėl mano praktikoje šiek tiek daugiau virusinių odos ligų, t.y. karpų ar moliuskų (tai užkrečiama). Tai tipiniai odos pakitimai nuo pūslelės iki suragėjusio gumbelio. Dar paminėčiau grybelį. Pradžioje vos pacientui atvykus dėl nagų problemų, galima daryti prielaidą, jog tai grybelis. Tačiau, atlikus visus reikiamus tyrimus nustatome, kad tai visai kitos kilmės sutrikimai. Iš pirmo žvilgsnio nedideli odos pakitimai gali įspėti apie tikrai rimtas ligas. 

Pats odos ligų skaičius išlieka pakankamai stabilus, tačiau labai gaila, kad jomis suserga vis jaunesnio amžiaus žmonės. 


Dėkoju Jums už įdomų pokalbį. 

Aukštyn