Arbasauskiene

Kalbamės su VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos vaikų ligų gydytoja Aldona Arbašauskiene. 

Gydytoja A. Arbašauskienė ypač mėgsta dirbti su mažaisiais Naujosios Vilnios ir Pavilnio gyventojais. Ji visada geba užmegzti pasitikėjimu grįstą ryšį su vaikais, nes turi ilgametę darbo patirtį. Gydytoja A. Arbašauskienė gilinasi į vaikų virškinamojo trakto susirgimus, kasdien konsultuoja tėvelius vaikų teisingos, pilnavertiškos mitybos klausimais. 

Pastaruoju metu gydytojos praktikoje daugėja vaikų, turinčių pačių įvairiausių skrandžio ar žarnyno problemų. Darželyje vaikų mityba yra daugiau ar mažiau subalansuota. Vaikams išėjus į pradinę mokyklą situaciją kinta iš esmės. Tėveliai duoda pinigų vaikų pietums, tačiau mažieji moksleiviai lepinasi traškučiais, bandelėmis, saldžiais gazuotais gėrimais. Dienos metu vaikai nevartoja kokybiško pilnaverčio maisto. Rezultatas - gastritas, gastroezofaginis refliuksas ir panašios ligos. Augančio vaiko organizmui reikalingas teisingas maitinimosi režimas. Vaikų ligų gydytoja A.Arbašauskienė pastebėjo, kad pastaruoju metu vaikai serga tokiomis ligomis, kuriomis prieš 20 metų sirgdavo suaugę ar net vyresnio amžiaus žmonės. Šiuo metu daug kalbama apie gastroezofaginį refliuksą. Kas tai yra? Gastroezofaginis refliuksas – procesas, kurio metu rūgštus turinys iš skrandžio pakyla į stemplę. Šis sveikatos sutrikimas atsiranda tuomet, kai nesilaikoma tvarkingo mitybos režimo, vartojama daug saldaus, aštraus ir nesubalansuoto maisto. Gydytoja rekomenduoja savo vaikams į mokyklą geriau įdėti priešpiečių dėžutę su sveikais užkandžiais, negu leisti mažiesiems pirkti menkaverčius užkandžius valgykloje. 

Gydytoja pabrėžia, kad gastroezofaginis refliuksas gali atsirasti dėl vaikų nervinės būklės. Būna, kad vaikas yra jautrus, nenori eiti į darželį, be perstojo verkia be mamos, - jam taip pat gali pasireikšti refliuksas. Moksleivius, kurie ypač nerimauja dėl mokslų ir gerų pažymių analogiškai gali kamuoti nerviniu pagrindu atsiradęs refliuksas. “Pirmiausia mes, kaip vaikų ligų gydytojai, analizuojame situaciją su tėveliais ir pačiu vaiku. Esant reikalui siunčiame pas psichologą ar psichiatrą. Vaikų ligų gydytojai glaudžiai bendradarbiauja su kitais gydytojais specialistais, siekdami geriausių gydymo rezultatų”, - pabrėžia gydytoja A. Arbašauskienė.

                      Gydytoja A.Arbašauskienė pataria jauniems tėveliams neversti savo mažylių valgyti, kol dar jie nėra išalkę. Savo praktikoje gydytoja pastebi tėvelių ir senelių priešpriešą maitinimo klausimais. Seneliams atrodo, kad anūkėlis valgo nepakankamai. Tuomet jie siekia anūkėlį “gerai pamaitinti”. Gydytoja yra tvirtos nuomonės: “Jei vaikas nevalgo, vadinasi jis nealkanas. Kai iš tikrųjų išalks, pats paprašys”. Nepateisina jokia prievarta vaikų mityboje. Taisyklingo maitinimosi taisyklės yra paprastos: valgyti tris kartus per dieną tuo pačiu metu ir tarp valgymų vaikams neduoti saldžių užkandžių, bandelių, gazuotų gėrimų. Gydytoja A. Arbašauskienė pataria pernelyg nesižavėti sultimis, kuriose yra daug cukraus. Tai slopina vaiko apetitą ir kenkia dantims. Geriau vaikui pasiūlyti paprasto vandens, šviežių ar džiovintų uogų naminį kompotą. Rekomenduojama kartą metuose vaikams atlikti kraujo tyrimus, iš kurių gydytojas mato, ar augančiam vaiko organizmui netrūksta kokių nors medžiagų. Jei atlikę vaikui kraujo tyrimus matome rezultatus, kurie atitinka vaiko amžių, tuomet galime būti ramūs. 

                      Pastaruoju metu daug kalbama apie vitamino D svarbą. Kuo jis toks ypatingas? Gydytoja A.Arbašauskienė teigia, kad vitaminas D yra ypač reikalingas vaiko kaulams vystytis. Esant jo trūkumui tiek vaikas, tiek suaugęs asmuo gali jausti jėgų trūkumą, mieguistumą, dažniau ima varginti virusinės infekcijos. Gydytoja A. Arbašauskienė rekomenduoja vaikams vartoti profilaktinę vitamino D dozę (2 lašus kasdien) arba žuvų taukus. Kapsulė, kurioje yra suaugusiam žmogui nustatyta vitamino D dozė, vaikui duoti nerekomenduotina. Lietuvoje mažai saulės, vos tik dienos apniūksta, gydytoja pataria iškart pradėti vartoti vitaminą D ar žuvų taukus. Vėlyvą pavasarį kasdienį vitamino D vartojimą galima nutraukti, nes dažniau šviečia saulė, vaikai daugiau laiko praleidžia lauke. 

                      Rūpinkimės savo vaikų pilnaverte kasdiene mityba!

 

Aukštyn