alergija

Kasmet vis daugėja asmenų, sergančių viena ar kita alergijos forma. Alergija gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai pirmieji požymiai išryškėja dar vaikystėje. Yra žinoma, kad alergija gali būti ir paveldima. Nors orai kol kas nedžiugina, tačiau žmonėms, sergantiems tam tikromis alergijos formomis, pavasariui reiktų ruoštis jau dabar. 

Alergijos formos pačios įvairiausios, - brochinė astma, šienligė, odos ligos, alerginis rinitas. Pavasaris - nepalankus metas, sergantiems bet kuria alergijos forma. Alerginis rinitas - viena iš plačiausiai paplitusių alergijos formų. Tai būsena, kuomet atsiranda vandeninga sloga, žmogus čiaudi, ašaroja, jam parausta akys. Labai svarbu paminėti, kad negydoma alergijos forma gali komplikuotis į kitą alergijos formą, pvz. alerginis rinitas turi tendenciją komplikuotis į bronchinę astmą. Patariama laiku kreiptis į savo šeimos ar vaikų ligų gydytoją, kadangi laiku nustačius alergenus, galima sėkmingai užkirsti kelią rimtoms ligoms. Naujosios Vilnios poliklinikoje alergijų sritimi ypač domisi ir su vaikučiais dirba vaikų ligų gydytoja Aldona Arbašauskienė. Esant indikacijoms gydytoja siunčia konsultacijoms pas gydytojus alergologus.                  

Artėjant pavasariui asmenys, sergantys alergija, turi iš anksto pradėti vartoti vaistus. Patariama juos pradėti vartoti likus 2-4 savaitėms iki augalų sužydėjimo. Tai antihistamininiai vaistai, kurie padeda išvengti nemalonių simptomų ir pagerina gyvenimo kokybę. Yra ir kitas gydymo būdas, siekiant palengvinti simptomus. Tai specifinė imunoterapija. Pirmiausia žmogui atliekami alerginiai tyrimai ir nustatoma, kam tiksliai asmuo yra alergiškas. Tuomet pacientui skiriamas alergenas ir po truputėlį didinama jo dozė. Tokiu būdu siekiama sukelti toleranciją tyrimo metu nustatytam alergenui. Tai pakankamai efektyvus gydymo būdas, praktikoje duodantis gerus rezultatus. Specifinę imunoterapiją galima taikyti žmonėms, kenčiantiems nuo brochinės astmos, alerginio rinito, šienligės ir kt. 

Gydytojų praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet žmonės alerginę slogą painioja tiesiog su peršalimo simptomais. Žmonės slogą laiko susirgimu, kuris neva “praeis savaime”, tačiau jos negydymas gali turėti įtakos rimtesnių ligų atsiradimui. Informacija apie vaistus ir jų poveikį žmonės linkę dalintis tarpusavyje. Patariame nevartoti antialerginių vaistų nepasitarus su specialistu. Jei vaistas buvo efektyvus Jūsų giminaičiui, nebūtinai jis pagelbės ir Jums. Kovojant su alergijomis pavojingiausias dalykas yra savigyda. Vaistinėse žmonės nusiperka nosies gleivinės kraujagysles sutraukinačių purškiamų vaistų, kurie veikia pakankamai efektyviai. Tačiau yra ir kita šių vaistų nuolatinio vartojimo pusė - Jums gali išsivystyti medikamentinė sloga!

Ar įmanoma visiškai išgydyti alerginį rinitą ar šienligę? Gydymas gali trukti iki 3-5 metų. Šiuo atveju itin reikalinga paciento kantrybė ir palaikymas iš gydytojo pusės. Gera žinia yra ta, kad teisingai nustačius alergenus ir paskyrus tinkamą gydymą šios ligos gali būti sėkmingai kontroliuojamos. Specifinei imunoterapijai efektyvesnio metodo kol kas nėra. 

Aukštyn