Moterys vis dar nepakankamai naudojasi galimybe nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio. „Man tai negresia”, „mano giminėje šia liga niekas nesirgo”, „kai skaudės, tada ir kreipsiuos”, „neturiu laiko, gal kitąkart” – tokius ir panašius pasiteisinimus kasdien išgirsta medikai, primindami moterims pasinaudoti galimybe sudalyvauti prevencinėje programoje dėl krūties vėžio ir nemokamai pasitikrinti. Deja, toks požiūris itin klaidingas ir netgi netoleruotinas.
Rekomenduojame nerizikuoti savo sveikata be reikalo: juk atsisėdę važiuoti automobiliu, prisisegate saugos diržą. Profilaktinis krūtų patikrinimas – tai Jūsų saugos diržas saugantis nuo krūtų vėžio... Ateikite profilaktiniam krūtų patikrinimui, kai tik gausite kvietimą. Avarija gali atsitikti bet kam...“
Krūties vėžys gali užklupti bet kurią moterį. Mūsų poliklinikos pacientė A.D., vos ne vos įkalbėta šeimos gydytojos, pagaliau apsilankė profilaktinėje programoje dėl krūties vėžio. Jai buvo atliktas mamografijos tyrimas, po kurio diagnozuotas 2 stadijos krūties vėžys. Laimei, pacientė šiuo metu sveiksta po gydymo.
Kita mūsų poliklinikos pacientė N.G., profilaktinėje krūtų vėžio programoje ryžosi dalyvauti tik po to, kai geriausiai draugei buvo diagnozuotas 3 stadijos vėžys. Mūsų pacientei N.G. buvo nustatytas 1 stadijos vėžys ir pradėtas neatidėliotinas gydymas. Galime pasidžiaugti, kad ankstyvoje stadijoje diagnozavus ligą, ją galima išgydyti ir sėkmingai kontroliuoti.
50–69 m. moterims – kas 2 metus nemokamai
Ankstyva diagnostika galėtų išgelbėti kur kas daugiau gyvybių, jei tik moterys aktyviau naudotųsi nemokama galimybe pasitikrinti dėl krūties vėžio. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ankstyvoje ligos stadijoje paprastai nejaučiama jokių simptomų, todėl nepasitikrinus profilaktiškai apie vėžį net neįtariama. Dažniausiai naujų krūties vėžio susirgimo atvejų nustatoma vyresnėms nei 50 metų amžiaus moterims.
„Moterys vis dar nenori suprasti, kad tikrintis ne tik rekomenduojama, bet tiesiog būtina. Moterims, iš visų onkologinių ligų, dažniausiai nustatomas būtent krūties vėžys. Nėra aiškaus recepto, kaip išvengti šios ligos, todėl itin svarbu ją diagnozuoti kuo anksčiau. Visa laimė, jog anksti aptikus ligą galima laiku pritaikyti reikiamą gydymą ir išgelbėti gyvybę. Dar kartą norime paraginti 50–69 metų amžiaus moteris būti neabejingas savo pačių sveikatai ir drąsiai naudotis galimybe kas 2 metus nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio”, – sako pirminių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Kizenevič.
Kokia tvarka atliekamas tyrimas?
Pagrindinis krūties vėžio programos tyrimo metodas – mamografija. Turint šeimos gydytojo siuntimą šiam tyrimui atlikti, reikia užsiregistruoti gydymo įstaigoje, kuri turi mamografijos įrenginį. Jaunesnės bei vyresnės nei programos nustatyto amžiaus moterys mamografijos tyrimą gali atlikti mokamai.
Atlikus mamografijos tyrimą galima matyti, ar krūtyse yra pakitimų (jie gali būti tiek gėrybiniai, tiek piktybiniai). Jeigu tyrimo metu jų aptinkama, pacientė siunčiama konsultuotis su specialistu dėl diagnozės patikslinimo ir, jeigu reikia, papildomų tyrimų bei tolesnio gydymo.
Prieš tyrimą jokio išskirtinio pasiruošimo nereikia. Tiesa, vertėtų prisiminti, kad tyrimas neatliekamas prieš menstruacijas. Geriausia tai padaryti pirmą savaitę po jų. Taip pat rekomenduojama prieš tyrimą nesitepti ar nesipurkšti pažastų dezodoruojančiomis priemonėmis.
Krūtų savityra taip pat būtina
Reguliarią krūtų apžiūrą namuose rekomenduojama atlikti kas mėnesį. Jei aptinkate kažką neįprasto, būtina kuo anksčiau kreiptis į gydytojus. Primename, jog reguliariai tikrinti savo krūtis merginos ir moterys turėtų apžiūrėti namie jau nuo 20 metų amžiaus.