profilaktiniai

Svarbi informacija pacientams!

Pacientų dėmesiui!


Nuo gegužės 11 d. pacientams VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikoje etapais pradedamos atnaujinti planinės sveikatos priežiūros paslaugos.
Registracijos bei apsilankymo pas gydytojus taisykles rasite čia.


Informaciją pacientams dėl nedarbingumo pažymėjimų sveikam vaikui prižiūrėti karantino dėl COVID-19 laikotarpiu, rasite čia.


Nuo 2020 m. kovo 16 d. Lietuvos Respublikos teritorijoje skelbiamas karantinas. Su sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo tvarka šiuo laikotarpiu, galite susipažinti paspaudę čia.


Dėl paskelbtos ekstremalios situacijos ir karantino šalyje, laikinai sustabdyta registracija pas gydytojus.
Su šeimos, vidaus ligų ir vaikų ligų gydytojais galite susisiekti šiais telefonų numeriais.


Svarbi informacija apie Koronavirusą http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas

Daiva Pupsyte

Apie vieną iš daugelio savo, kaip gydytojos psichiatrės darbo sritį, – valgymo sutrikimus, išsamiai pasakoja psichiatrė Daiva Pupšytė 

Gydytoja jau 10 metų dirba su pacientais, turinčiais valgymo sutrikimų. Vertingos profesinės patirties įgijo Universitetiniame valgymo sutrikimų centre. Konsultuoja vaikus, paauglius ir suaugusius valgymo sutrikimų gydymo klausimais. Valgymo sutrikimų paplitimas yra apie 1 proc. populiacijos. Liga dažniausiai prasideda paauglystėje, bet galimi ir kiti amžiaus tarpsniai. Paskutiniu metu vis dažniau dėl valgymo sutrikimų kreipiasi ir vyrai.

Valgymo sutrikimai neturi vienos priežasties, liga atsiranda, kuomet susideda biologiniai, psichologiniai ir socialiniai veksniai.  Manoma, kad dalyvauja tam tikri genetiniai veiksniai, kas lemia, jog žmogus turi polinkį susirgti ir, prisidedant netinkamiems psichologiniams ir socialiniams veiksniams, gali pasireikšti valgymo sutrikimai. 

Psichiatrė Daiva Pupšytė išskiria veiksnius, dėl kurių gali atsirasti valgymo sutrikimai: 

Genetiniai veiksniai

  1. nesaugus prieraišumo tipassantykiai šeimoje (vaiko savarankiškumo slopinimas, stipri kontrolė, tėvų griežtumas, šaltumas, atsiribojimas, retas bendravimas, konfliktų slopinimas šeimoje, taip pat ir dažni nesutarimai, tabu seksualinėmis temomis, vaiko emocinių poreikių nepaisymas, jausmų ignoravimas, kritika, pašaipos, raginimas sulieknėti ir pagyrimai, numetus svorio);
  2. socialinė aplinka (kritika, pašaipos, išvaizdos sureikšminimas, dalinimasis lieknėjimo patirtimi bei žinomais būdais sulieknėti bendraamžių tarpe, skatinimai ir pagyrimai, numetus svorio. 
  3. asmenybės bruožai (perfekcionizmas, žema savigarba, aukštas neurotiškumo lygis, saviraiškos, savo asmenybės, negatyvių emocijų slopinimas). Anoreksija sergantys pacientai dažniausiai pasižymi tokiais charakterio bruožais, kaip užsispyrimas, kontrolės ir pastovumo siekimas, o su bulimija labiau siejama nuotaikų svyravimas, impulsyvumas.

Kultūriniai veiksniai (lieknos moters/ raumeningo vyro įvaizdžio propagavimas

  1. lieknos moters/raumeningo vyro įvaizdžio kaip grožio etalono internalizavimas. Vakarų šalyse per populiariąją kultūrą, šeimą ar santykius su bendraamžiais merginoms gana anksti gali būti įdiegiamas ypač liekno kūno vaizdas, kurį jos neretai įsisąmonina kaip grožio idealą ir stengiasi jį atitikti. Vaikinams peršamas raumeningo, atletiško kūno vaizdas;
  2. požiūris į savo kūną kaip į objektą;
  3. nepasitenkinimas savo kūnu ir negatyvus požiūris į jį;
  4. neigiamos emocijos, tokios kaip gėda, pasibjaurėjimas, įvaizdžio nerimas, slopinamas pyktis ar net priešiškumas sau;
  5. trauminė patirtis (pvz., seksualinė, fizinė ar emocinė, psichologinė prievarta).

Niekas nėra apsaugotas nuo valgymo sutrikimų, tačiau rekomenduojama vengti aukščiau išvardintų aplinkybių Svarbu atkreipti dėmesį į pasikeitusius mitybos įpročius, emocinę būklę, svorio pokyčius. Kalbėtis su dukra/sūnumi apie tai, kas neduoda ramybės ir, jei reikia, kreiptis pagalbos. Į gydytojos kabinetą atvyksta ne tik suaugusios moterys, bet ir vyrai. Daiva Pupšytė dirba tiek su vaikais ir paaugliais, tiek su suaugausiais žmonėmis. Abi amžiaus grupės savaip įdomios ir kelia skirtingus iššūkius. Labiausiai džiugina tai, kuomet matai, kaip žmogus įveikia ligą ir žinai, kad prie to prisidėjai, - teigia gydytoja D. Pupšytė. 

Naujosios Vilnios poliklinikoje Daiva Pupšytė pradeda darbą kaip suaugusiųjų psichiatrė. Į polikliniką verta kreiptis, nes čia veikia Psichikos centras, kuriame konsultuoja didelę darbo patirtį sukaupę medicinos psichologai ir psichiatrai, kurie pasirengę Jums padėti. thank10
Aukštyn