Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), tymų atvejų skaičius Europoje pasiekė rekordą. Per pirmuosius šešis 2018 m. mėnesius buvo nustatyta daugiau nei 41 000 tymų atvejų, 37 žmonės mirė. Praėjusiais metais buvo nustatyti 23,927 atvejai, o prieš metus – 5,273. Ekspertai šios infekcijos bangą sieja au augančiu neskiepytų žmonių skaičiumi. Vien Anglijoje šiais metais nustatyti 807 atvejai. PSO ragina Europos valstybes imtis veiksmų.
Anglijos Visuomenės sveikatos atsakingi pareigūnai teigia, kad protrūkius Anglijoje daugiausia lėmė žmonės, kurie buvo išvykę į žemyninės Europos regionus, kuriuose buvo užfiksuoti susirgimų tymais atvejai.
Tymai yra labai užkrečiama liga, sklindanti oro lašeliniu būdu kostint ir čiaudint. Infekcija trunka nuo 7 iki 10 dienų. Nors daugelis žmonių visiškai pasveiksta, tačiau gali kilti ir rimtų komplikacijų:
- encefalitas (smegenų infekcija ir patinimas)
- meningitas
- traukuliai
- pneumonija
- kepenų infekcija (hepatitas)
Vakcina gali užkirsti kelią infekcijai. Prieš 20 metų visuomenėje buvo paskleista žinia, jog tymų vakcina gali būti susijusi su autizmu. Dėl šios priežasties daug žmonių nustojo skiepytis.
Vakarų Europoje rekomenduojama visus vaikus, sulaukusius 1 metų amžiaus paskiepyti tymų ir šią procedūrą pakartoti prieš pradedant lankyti mokyklą.
Tymų simptomai:
- sloga, čiaudulys
- karščiavimas,
- nuovargis,
- apetito praradimas,
- raumenų skausmai,
- raudonos, vandeningos akys (konjunktyvitas),
- pilkšvos dėmės burnoje,
- raudonos dėmelės ant kūno.
Visą straipsnį skaitykite čia: https://bbc.in/2Pqmt8q
Situaciją dėl tymų protrūkio paprašėme pakomentuoti vaikų ligų gydytoją Tatjaną Čumakovą.
Kaip teigia gydytoja, situacija nėra džiuginanti, tačiau nereikia panikuoti – būtina veikti. Jei savo vaiko neskiepijote tymų vakcina, tai galite atlikti net paauglystėje. Jums reikia tiesiog atvykti į mūsų polikliniką su vaiku, – ir mes jį paskiepysime. Pagal įprastą skiepijimo algoritmą, kuriuo vadovaujamasi Lietuvoje, pirmą kartą tymų vakcina vaikas yra skiepijamas sulaukęs 1 metų 3 mėnesių. Antrą kartą vakcinacija pakartojama po 5 metų. Gydytoja ragina suprasti svarbų momentą, jog skiepyti vaiką ar paauglį tymų vakcina niekada nebus per vėlu, – jam bus pritaikyta individuali skiepijimo schema.
Tymų protrūkis Europoje yra natūrali įvairių diskusijų dėl vaikų neskiepijimo pasekmė. Ne vieną dešimtmetį tai buvo netgi madinga – neskiepyti vaikų jokia vakcina. Dabar matome šio reiškinio pasekmes. Vyravo įvairios nuomonės – vakcinoje neva rasta konservantų, nuodingų sudedamųjų dalių, netgi imta teigti, jog pastaroji sukelia autizmą. “Tačiau noriu pabrėžti, kad rimtų studijų šia tema nėra atlikta, egzistuoja tik prielaidos ir spėjimai. O medicinoje vadovaujamasi rimtų mokslinių studijų rezultatais ir išvadomis”, – akcentuoja gydytoja.
Mūsų poliklinikoje tėveliai turi teisę atsisakyti skiepyti savo vaiką. Jie pasirašo dokumentą, kuriame nurodo iki kurio amžiaus vaiką atsisako skiepyti bet kuria skiepų vakcina. Žinoma, tėvai turi teisę persigalvoti. Gydytoja Tatjana Čumakova ragina tėvelius atsakingai prisiimti atsakomybę už savo vaikų sveikatą. Žinia, vėliau vaikui susirgus liga, nuo kurios paprastai skiepijama, tėveliai ieško kaltų. Tai paprastai būna vaikų ar šeimos gydytojas. Tėvai teigia, kad gydytojas nesugebėjo jų įtikinti, jog skiepyti vaikus yra teisingas pasirinkimas ir būtinybė. T. Čumakova džiaugiasi, kad jos praktikoje didžioji dalis tėvų suvokia skiepų naudą ir pagal grafiką skiepija savo vaikus. Gydytoja siūlo išeitį vaikams, kurie yra alergiški ar anksčiau pasireiškė reakcija į bet kurią vakciną – mūsų poliklinikos gydytojai gali nukreipti į Pediatrijos centrą ir paskiepyti jį stacionare.
Vaikai iki 18 metų negali prisiimti atsakomybės už savo sveikatą, todėl kviečiame tėvelius rimtai pasirūpinti savo atžalų sveikata bei vadovautis vaikų ar šeimos gydytojo rekomendacijomis.