Ar žinojote, kad kas trečia moteris Lietuvoje turi problemų su skydliauke? Kodėl pacientams, persirgusiems Covid-19, gali paūmėti skydliaukės sutrikimai? Ar girdėjote, kaip stiprinti savo sveikatą siekiant išvengti endokrininės kilmės ligų? Apie tai plačiau pasakoja gydytoja endokrinologė Berta Sutkuvienė. 

Viena dažniausių endokrininės kilmės ligų moterų tarpe, yra skydliaukės sutrikimai. Gydytoja endokrinologė Berta Sutkuvienė apgailestauja, kad „kol kas neegzistuoja nemokamos profilaktinės skydliaukės patikrinimo programos, kuomet moterys būtų kviečiamos periodiškai pasitikrinti“. Šiuo metu viskas priklauso nuo pacientės šeimos gydytojo sąmoningumo ir nuoširdaus noro padėti. Šeimos gydytojas, įvertinęs moters nusiskundimus ir būklę, gali profilaktiškai ją siųsti išsamiems tyrimams pas endokrinologą, todėl reikalinga turėti siuntimą.  

Moterims echoskopijos metu dažnai randama cistų ar mazgelių. Gydytoja B.  Sutkuvienė akcentuoja, jog dėl to ypatingai jaudintis nereikėtų, pakaktų bent kartą metuose atlikti kraujo ir echoskopijos tyrimus, kuriems jokio specialaus pasiruošimo nereikia.

Gydytoja pasakoja kad pacientams, persirgusiems Covid-19 liga, neretai paūmėja skydliaukės problemos. Būtent todėl B. Sutkuvienė rekomenduoja, pandemijos metu nesant didelių eilių pas gydytojus specialistus, atvykti pasitikrinti,  jei žinote, kad anksčiau turėjote problemų su skydliauke. 

Pacienčių grupė, kuriai kinta hormoninė organizmo pusiausvyra, ir dėl to gali atsirasti skydliaukės problemų, tai moterys po gimdymo. Profilaktiškai apsilankykite pas šeimos gydytoją, kuris nukreips pas endokrinologą. Kitas rizikingas amžiaus tarpsnis – menopauzė. Paprastai tokiame amžiuje moteris turi ne vieną lėtinę ligą, todėl gydytoja B. Sutkuvienė pataria nedelsti ir kreiptis į specialistą, jei maitinantis įprastai ima augti arba stipriai mažėti svoris, akivaizdžiai sutrinka miego režimas, vargina nuotaikų kaita, širdies ritmo sutrikimai, padidėjęs prakaitavimas. 

Nors dažniausiai skydliaukės ligos yra moterų problema, bent kartą rekomenduojama pasitikrinti ir vyrams, ypač tiems, kurie jaučia nepaaiškinamą nuovargį, prakaituoja, kinta svoris, yra širdies ritmo ar kraujospūdžio pakitimų. 

Kaip išvengti skydliaukės ligų? Endokrinologė B. Sutkuvienė atsako, jog specifinių rekomendacijų nėra, pakanka sveikai gyventi, valgyti pilnavertį maistą, pakankamai judėti. Visuomenėje gajus mitas, kad skydliaukės ligos atsiranda trūkstant jodo. Gydytoja paneigia šį faktą, nes absoliučiai visa prekybos vietose parduodama druska yra joduota. Skydliaukės ligų atsiradimui įtaką daro daugelis veiksnių, todėl pastebėję nerimą keliančius sveikatos sutrikimus, kuo skubiau kreipkitės į gydytojus specialistus. 

 
 
Registracija pas gydytoją - esveikata.lt

GYDYTOJŲ DARBO GRAFIKAI
DARBO LAIKAS
I-V – 7.00–20.00
VI  – 8.00–12.00

Šeštadieniais budintis šeimos gydytojas ir odontologas dirba Naujininkų klinikoje,
adresu Dariaus ir Girėno g. 18, Vilnius. Naujosios Vilnios ir Salininkų klinikos šeštadieniais nedirba.

Užpildykite klausimyną apie polikliniką
Aukštyn